Křížková výšivka - návody, tipy, triky

Cesta na sever - Norsko 2013 - Galdhopiggen, Nordkapp, Knivskjelodden

Obsah této stránky:

Základní pravidla

Hlavní pravidlo je, že křížkové vyšívání se dělá pro radost a tedy co jeden dělá tak, druhý může dělat jinak a přesto to oba dělají správně :)

Přesto je dobré dodržovat několik málo pravidel - nad výšivkou strávíme mnoho času a chceme, aby výsledek stál za to a odrážel vynaloženou námahu.

Látky

Pro křížkové vyšívání se hodí všechny látky s pravidelnou čtvercovou strukturou. Látky se čtvercovou strukturou se dělí na 2 typy - s aidovou vazbou (aida) a s plátnovou vazbou (evenweaves).

Ukázky látek - 1 - perlička, 2 - panama, 3 - aida 14 bílá, 4 - aida 18 antique white, 5 - aida 18 bílá, 6 - stuha s aidovou vazbou hustoty 14
1 - perlička, 2 - panama, 3 - aida 14 bílá, 4 - aida 18 antique white, 5 - aida 18 bílá, 6 - stuha s aidovou vazbou hustoty 14

Aidová vazba má více vláken (většinou 4). Látky tohoto typu seženeme pod názvy Aida či Kanava. Zahraniční Aida je více škrobená, Aida domácí výroby je levnější a měkčí. Kanava je české výroby, nejčasji známá jako Kanava, Kanava 5 (5 křížků na 1 cm) či Kanava 55 (55 křížků na 10 cm).

Látky s plátnovou vazbou mají vazbu jednovláknovou, ale může být i dvouvláknová (např. panama). U plátnové vazby nemusí mít všechna vlákna stejnou sílu, příkladem nestejnoměrných vláken je len (linen) či pololněné látky. Tyto látky seženeme pod názvy Jobelan, Monaco, z domácí výroby Panama, Perlička a další, např. len nebo jiné pololněné či lnu podobné látky (např. tesilen).

Lze použít ale i látky bez zřetelné čtvercové struktury - buď rovnou (to pro zkušenější) nebo přes pomocnou látku (waste canvas), která má čtvercovou strukturu. Látky k sobě pevně přišijeme nebo našpendlíme po okrajích tak, aby pomocná látka byla nahoře. Pozor, aby nám látky po sobě neklouzaly. Vlastní výšivku provádíme přes obě látky zároveň. Po dokončení jednotlivá vlákna pomocné látky z výšivky postupně vytáhneme. Z toho důvodu se nedoporučuje výšivku příliš utahovat, jinak by vlákna nešla z pod výšivky vytáhnout. Doporučuje se výšivku namočit, tím se výšivka trochu uvolní a vlákna lze vytáhnout snadněji.

Ve specializovaných prodejnách nebo na internetu lze sehnat i látky, které obsahují pouze určité části s pravidelnou čtvercovou strukturou. Jsou to zejména ubrusy, utěrky a ručníky s vetkanými pruhy aidy, aidové stuhy, hračky a jiné.

Plastová kanava, číslo 1 - hustota 14 tedy 5,5 křížků na 1 cm, číslo 2 - 3 křížky na 1 cmAle není nutné vyšívat jen na látky - pro zhotovení magnetků, krabiček či jiných trojrozměrných objektů se používá plastová kanava (plastic canvas). Je k dostání v různých tvarech (obdélníky, kruhy, srdíčka), rozměrech a hustotách.

Na obrázku je plastová kavana 14 (5,5 křížků na 1 cm) pod číslem 1 a plastová kanava 8 (3 křížky na 1 cm) pod číslem 2.

Hustota látek

Hustota látek se udává v počtu vláken na palec (inch, asi 2,54 cm). Např. 28ct (28 count) = 28 threads per inch (28 vláken na palec). U nás se nejčastěji mluví o počtu křížků na centimetr, ale tento počet může být ovlivněn tím, přes kolik vláken se křížek vyšívá. U Aidy se zpravidla vyšívá přes jedno vlákno, u plátnové vazby zpravidla přes 2 vlákna (při vyšívání přes jedno vlákno u plátnové vazby může docházet k podvlékání křížků, chce to tedy jistou zkušenost).

Pozor, některé české látky starší výroby nemají čtvercovou vazbu, ale obdélníkovou. V jednotlivých směrech se totiž liší v počtu vláken na centimetr. Pokud si nejste jistí, proveďte měření a počítání. Nejjednodušší a nejpřesnější metoda je naměřit si 10 centimetrový úsek a na něm spočítat počet vláken (tj. počet kousků mezi dírkami).

Převodní tabulka hustoty látek

Hustota = počet vláken na palec Počet vláken na centimetr Počet křížků na centimetr
11ct4,34,3
14ct5,5 (někdy se uvádí 5,6)5,5
16ct6,36,3
18ct77
20ct7,87,8 přes jedno vlákno, 3,9 přes 2 vlákna
25ct9,89,8 přes jedno vlákno, 4,9 přes 2 vlákna
28ct115,5 přes 2 vlákna
32ct12,66,3 přes 2 vlákna

A na jakou látku tedy vyšívat?

Pro výběr správné látky jsou rozhodující 3 kritéria - materiál, hustota a barva. Pro všechna tato kritéria však platí - neexistuje závazné pravidlo. Vybírejte tedy látku tak, aby se Vám s ní dobře pracovalo. Pokud jste začátečníci, je lepší si látky postupně vyzkoušet - začněte nejprve s těmi levnějšími, vyzkoušejte různé typy vazeb a různout hustotu látek. Pro pokročilejší či pro větší projekty je vhodnější používat trochu dražší materiály, protože bývají kvalitnější, méně se při práci špiní, výsledek bývá lepší. Nemusí však vždy platit, že čím dražší, tím lepší.

U hustoty platí, čím větší hustota, tím menší bude výšivka. Nejprve se tedy rozhodněte, jak by měla být Vaše výšivka velká a podle toho vyberte správnou hustotu. Po začátečníky se doporučuje Aida 14, tedy aida s 5,5 křížku na 1 cm. Mými oblíbenci jsou aida 18 (tedy 7 křížků na 1cm) a perlička. Při počítání velikosti potřebného materiálu nezapomeňte k velikosti výšivky přičíst okraje, vždy nejméně 5 cm na každou stranu, lepší je však dát větší rezervu.

Barvu látky vybírejte s ohledem na výšivku. Většinou se používá bílá barva, ale barevný podklad může dát výšivce nový rozměr. Barevné látky se dají běžně koupit, ve specializovaných obchodech nebo v zahraničí (přes internet) lze koupit i ručně barvené látky. Také lze látky barvit doma - buď celoplošně nebo batikovat. Při domácím barvení však dávejte pozor, aby látka nepouštěla barvu, mohla by totiž obarvit výšivku.

Obrubování

Po odstřižení potřebného kusu látky je vhodné před vyšíváním látku obroubit. Látku můžeme nechat i neobroubenou, ta se však může třepit a v extrémním případě se může vytřepit tolik, že nám na vlastní výšivku zůstane příliš málo místa.

Pro obroubení lze použít několik technik

Příze

Příze: 1 - metalická mulinka DMC, 2 - mulinka, mouliné (příze se rozděluje na  6 vláken), 3 - bavlnka (příze se nerozděluje na vlákna, používá se celá, 4 - perlovka, 5 - vlasec, umělohnotné vlákno, 6 - metalická nit stříbrná
Příze: 1 - metalická mulinka DMC, 2 - mulinka, mouliné (příze se rozděluje na 6 vláken), 3 - bavlnka (příze se nerozděluje na vlákna, používá se celá, 4 - perlovka, 5 - vlasec, umělohnotné vlákno, 6 - metalická nit stříbrná
Příze namotaná na kartičky
Příze namotaná na kartičky
Krabička s přízí namotanou na kartičky - jeden z mnoha způsobů uskladnění
Krabička s přízí namotanou na kartičky - jeden z mnoha způsobů uskladnění

Jehly

Správný výběr nám usnadní a urychlí práci. Při výběru vhodné jehly je potřeba zvolit správný typ a velikost jehly.

Tupé jehly velikost 24 a 26 Tupé jehly velikost 24 a 26 Tupé jehly velikost 24 a 26

Typy jehel

Pro křížkovou výšivku jsou nejvhodnější jehly s tupou špičkou. Nejsou tak ostré, nepropichují vlákna látky, ale do dírek mezi vlákny se dostanou snadno, případně vlákna látky odsunou bokem, aby mohly pěkně projít (odsunutí vláken bokem neplatí u plastové kanavy, tam se vlákna nehnou). Také mají větší ouško než běžné šicí jehly.

Ostré jehly se nám mohou hodit při vyšívání půl a čtvrtkřížů na aidu - zde je potřeba propíchnout vlákna v aidové vazbě. U tkanin s plátnovou vazbou ostrou jehlu nepotřebujeme.

Pro našívání korálků a pokladů (treasure) je vhodná speciální jehla pro tyto účely - jehla s tenkým ouškem.

Velikost jehel

Ouško by mělo být dostatečně velké, aby se do něj vlezla celá příze (či všechny nitě při vícevláknovém vyšívání), ale také dostatečně malé, aby nám jehla snadno klouzala přes dírky v látce a neposouvala nám jednotlivá vlákna v látce.

Při zvolení moc malé jehly je obtížné návlékání příze, příze se v jehle špatně posunuje a může dojít k poškození či přetržení příze. Příze by se v oušku volně pohybovat. Při použítí speciálních přízí, které se protahováním poškozují (metalické příze apod.) je vhodnější použít jehlu s tak velkým ouškem, které udělá dostatečnou dírku pro hladné proklouznutí příze tak, aby se poškozovala co nejméně.

Při zvolení moc velké jehly je zase výšivka velmi obtížná, což se projevu zvláště u plastové kanavy, kde se jednotlivá vlákna látky (plastu) vůbec nehnou. Velká jehla také zanechává dírky mezi jednotlivými křížky, což nevypadá úpravně.

Pokud je potřeba, nebojte se v průběhu práce na jedné výšivce jehly měnit. Pokud jste unavení, zkuste větší jehlu (pokud to nebude poškozovat látku). Pokud pracujete na místě, kde už nějaké křížky máte, zkuste menší jehlu, aby práce byla přesnější. Vše si odkoušejte, sami přijdete na to, co je pro Vás nejlepší.

Nejčastěji používané velikosti jehel pro křížkovou výšivku jsou 24, 26 a 28. Čím větší číslo, tím meší ouško.

Hustota látky Velikost jehly
11 22 či 24
14 24
16 26
18 26
větší hustota 28

Navlékání

Pro snadné navlékání příze do ouška jedhly existuje mnoho triků, někteří to řeší navlékáčkem, ale lze sehnat i speciální samonavlékací jehly - ouško vlastně není pevně uzavřeno, takže stačí přiložit napnutou nit a "vmáčknout" ji do jehly.

Jehly z různých materiálů

Pro snadnější klouzání jehly lze pořídít jehly platinové, zlaté či s pozlaceným ouškem.

Podle lékařů trpí až 12 procent žen a tři procenta mužů alergiemi na kovy jako je chrom, kobalt a hlavně nikl, ze kterých se vyrábí běžné jehly. Dalším častým problémem je černání či ošoupání jehel, které může a nemusí být způsobeno nadměrným pocením rukou. Pro takovéto případy je vhodné poptat se ve specializovaných prodejnách buď po jehlách pozlacených (ty se ale časem ošoupají) nebo určených speciálně pro alergiky (platinové). Pokud tyto jehly nevidíte v nabídce sopecializovaných obchodů - ptejte se. Cenový rozdíl oproti normálním jehlám není zas až tak velký (navíc, kolik jehel člověk potřebuje), investice do vlastního zdraví či komfortu při vyšívání se mnohonásobně vrátí.

Péče o jehly

Poškozené, ošoupané nebo špatně klouzající jehly raději vyřaďte - ušetří Vám to mnoho mrzutostí.

Jehly uchovávejte ve speciálních krabičkách nebo zapíchnuté v jehelníčcích. Nikdy si jehly odkládejte zapichováním do výšivky - jehly mohou výšivku nebo látku zbarvit.

Příslušenství

Bubínky, různé velikosti
Bubínky, různé velikosti
Příslušenství - bubínky, malé nůžky, metr, jehly, fix rozpustný ve studené vodě, dětské vypratelné fixy, uzavíratelné sáčky na uskladnění příze a a drobných předmětů
Příslušenství - bubínky, malé nůžky, metr, jehly, fix rozpustný ve studené vodě, dětské vypratelné fixy, uzavíratelné sáčky na uskladnění příze a a drobných předmětů
Magnetická tabulka s pásky pro přichycení předlohy
Magnetická tabulka s pásky pro přichycení předlohy
Taška DMC - praktické vnitřní uspořádání
Taška DMC - praktické vnitřní uspořádání
Taška DMC - z venku
Taška DMC - z venku